Zdeňka Ortová, spisovatelka

STARDANCE 2015

10. listopadu 2015

"Tančete životem tak, aby přihlížející litovali,

že nemůžou sehnat baletní střevíčky v jejich velikosti.".

Ani nevíte, jakou radost mi Česká televize udělala zařazením sedmé řady taneční soutěže StarDanceKonečně program, na který se s chutí podívám. Konečně noblesa, šarm, vtip, krásná hudba, svižní soutěžící a ladné taneční výkony.

Hned na začátku musím předeslat, že pro tanec jsem přímo stvořená. Jako divačka samozřejmě. S potěšením sleduji krokové variace šikovných tanečních párů, mrštné otočky, víření dámských sukní, lesk pánských polobotek a upřímně vše obdivuji. Jestli jsem chodila do tanečních? To víte že ano, ale v patnácti. Dnes jsem na tom tak, že ovládám jen valčík. Odtančím s ním však všechno. I kdybych tančila v páru s Fredem Astairem, ať kapela spustí polku, čardáš nebo quickstep, já tančím valčík. V tomto případě hodně rychlý valčík.

Když tak o tom uvažuji, myslím, že mi osud předurčil životní dráhu profesionální divačky i v mnoha dalších směrech. Pěkně mi například vypolstroval diváckou lóži pro hru na klavír, pro malování obrazů, krasobruslení a lední hokej, pro studium veterinárního lékařství a pro zadělávání škubánků. Kdybych se na jejich výrobu dívala od rána do večera, takové škubánky, jaké dělá naše teta Boženka, prostě nesvedu. A u bruslí si neumím odborně zavázat ani tkaničku.

Ale zpět do televizního kola. Jestliže teď každou sobotu obdivujete fantastickou Jitku Schneiderovou, upejpavě svižnou Marii Doležalovou či mužně poskakujícího Marka Taclíka, musí vás nutně napadnout, do jakých řad při výběru soutěžících sáhnou pořadatelé příště? Protože, uznejte sami, z hereckých se navěky těžit nedá. Už pod odborným vedením profesionálních tanečnic a tanečníků parketem kroužili sportovci, zpěváci, komici, dýdžejka, reklamní modelka, televizní hlasatel, televizní kuchař... Kdo zde však kupodivu žádný z latinskoamerických tanců možnost předvést neměl, to jsou spisovatelé. Také cítíte tu do nebe volající nespravedlnost, až diskriminaci? To si snad pořadatelé myslí, že mistrům psaného slova častým vysedáváním u počítačů zakrněly dolní končetiny?

Cha, už vidím, jak se tvůrci StarDance chytají za nos, snaží se napravit svoje opomenutí a začínají obvolávat naše knižní autory. Ale co to? Bohužel zjišťují, že Halina Pawlowská nezvládne dostatečný počet mazurkových otáček, Michal Viewegh nemá pro tango potřebnou výbušnost, Vlastimil Vondruška není pro paso doble dost toreádorsky razantní, že Ivance Deváté při waltzu vadí vysoké podpatky a Jiří Žáček nemá pro rumbu vhodně uvolněné kyčle.

Umím si představit, jak se teď někteří z vás škodolibě usmívají při představě, že by za rok nakonec mohla z pořadatelské nouze volba padnout i na mě. Ptáte se, co bych v tom případě dělala? Ale to je přece jednoduché. Vypilovala bych si valčík.


přečteno: 4608x   komentářů: 10
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 20. 5. 2019