Zdeňka Ortová, spisovatelka

STARDANCE 2015

10. listopadu 2015

"Tančete životem tak, aby přihlížející litovali,

že nemůžou sehnat baletní střevíčky v jejich velikosti.".

Ani nevíte, jakou radost mi Česká televize udělala zařazením sedmé řady taneční soutěže StarDanceKonečně program, na který se s chutí podívám. Konečně noblesa, šarm, vtip, krásná hudba, svižní soutěžící a ladné taneční výkony.

Hned na začátku musím předeslat, že pro tanec jsem přímo stvořená. Jako divačka samozřejmě. S potěšením sleduji krokové variace šikovných tanečních párů, mrštné otočky, víření dámských sukní, lesk pánských polobotek a upřímně vše obdivuji. Jestli jsem chodila do tanečních? To víte že ano, ale v patnácti. Dnes jsem na tom tak, že ovládám jen valčík. Odtančím s ním však všechno. I kdybych tančila v páru s Fredem Astairem, ať kapela spustí polku, čardáš nebo quickstep, já tančím valčík. V tomto případě hodně rychlý valčík.

Když tak o tom uvažuji, myslím, že mi osud předurčil životní dráhu profesionální divačky i v mnoha dalších směrech. Pěkně mi například vypolstroval diváckou lóži pro hru na klavír, pro malování obrazů, krasobruslení a lední hokej, pro studium veterinárního lékařství a pro zadělávání škubánků. Kdybych se na jejich výrobu dívala od rána do večera, takové škubánky, jaké dělá naše teta Boženka, prostě nesvedu. A u bruslí si neumím odborně zavázat ani tkaničku.

Ale zpět do televizního kola. Jestliže teď každou sobotu obdivujete fantastickou Jitku Schneiderovou, upejpavě svižnou Marii Doležalovou či mužně poskakujícího Marka Taclíka, musí vás nutně napadnout, do jakých řad při výběru soutěžících sáhnou pořadatelé příště? Protože, uznejte sami, z hereckých se navěky těžit nedá. Už pod odborným vedením profesionálních tanečnic a tanečníků parketem kroužili sportovci, zpěváci, komici, dýdžejka, reklamní modelka, televizní hlasatel, televizní kuchař... Kdo zde však kupodivu žádný z latinskoamerických tanců možnost předvést neměl, to jsou spisovatelé. Také cítíte tu do nebe volající nespravedlnost, až diskriminaci? To si snad pořadatelé myslí, že mistrům psaného slova častým vysedáváním u počítačů zakrněly dolní končetiny?

Cha, už vidím, jak se tvůrci StarDance chytají za nos, snaží se napravit svoje opomenutí a začínají obvolávat naše knižní autory. Ale co to? Bohužel zjišťují, že Halina Pawlowská nezvládne dostatečný počet mazurkových otáček, Michal Viewegh nemá pro tango potřebnou výbušnost, Vlastimil Vondruška není pro paso doble dost toreádorsky razantní, že Ivance Deváté při waltzu vadí vysoké podpatky a Jiří Žáček nemá pro rumbu vhodně uvolněné kyčle.

Umím si představit, jak se teď někteří z vás škodolibě usmívají při představě, že by za rok nakonec mohla z pořadatelské nouze volba padnout i na mě. Ptáte se, co bych v tom případě dělala? Ale to je přece jednoduché. Vypilovala bych si valčík.


přečteno: 4612x   komentářů: 10

Komentáře

Tak trochu se (NULI - mail)    vloženo: 25. 11. 2015, 20:02:28

ten letošní stardance začíná zadírat. Možná má někdo zájem, aby už další řada nebyla, přibývá rozčarovaných ... Lukáš Pavlásek je vtipný, ale přece jen - čeho je moc, toho je příliš - a jeho neumění je už fakt moc ... Ovšem Váš pěkný článek s tímto zas až tak moc nesouvisí, to jen jsem si posteskla nahlas, že už možná na další díly ani nebudu koukat ...

(Zdeňka O.)    vloženo: 23. 11. 2015, 21:16:29

Danulko, zamyslela jsi se opravdu krásně. Je vidět, že máš mé divácké výkony v malíčku. Co se týká valčíku, soudím, že se dá při troše snahy aplikovat i na slovácké cifrování. :-)

(Danka)    vloženo: 23. 11. 2015, 08:24:11

Opět super článeček pro zapomenutí na politické dění okolo nás. Jelikož má představivost se ubírá vždycky jen směrem pro lumpárny a na nic jinýho mi neslouží, tak toto je pole pro ní neorané. Vidím to divácký křeslo a v něm ošívající se a zuřivě skandující fanynku. Góóól, zaburácí a ve snaze pomoci s míčem do brány, nakopne chudáka procházejícího se kocoura...Vidím vyražený tác s kafíčkem a sušenkama, kterej si nese maminka, že si spokojeně přisedne, ale nadšená fanynka zrovna z křesla zasmečuje při tenise....A třeba zablokovaný záda z křeslovýho nájezdu na otočku ve výskoku na bruslích...

A takovej valčíček na Michaela Jacksona, by Zdeničko pro svojí originalitu, tutově sklidil úspěch :-)

(Alena)    vloženo: 10. 11. 2015, 14:20:18

Já jsem netančila, jezdila jsem sólo, chlapců bylo pomálu. A když jsem se vdala a odstěhovala kousek od stadionu, už mě to nelákalo, asi přišlo jakési vyhoření. Ono když jste na ledě šest dní v týdnu, pak už asi není chuť si jen tak zajezdit, pak přišly děti a práce sedm dní v týdnu a už se mi nikam nechtělo. Ale vzpomínám, že jsem si zkusila i pár závodů v rychlobruslení a to se mi moc líbilo, a to hlavně proto, že jsem vždy vyhrála-:)

(Zdeňka O.)    vloženo: 10. 11. 2015, 13:55:03

Tak to mě, Alenko, zaujalo. A bez legrace skládám poklonu. Jsem celoživotní obdivovatelkou krasobruslení, teoretik jsem přímo profesionální, ač sama na ledě jsem dřevo. Ještě se zeptám, jestli jste tančila sólově či v páru? A taky, zda si jdete zabruslit i nyní?

(Alena)    vloženo: 10. 11. 2015, 13:28:03

Válečná generace mě nechala v klidu, na válečné filmy se nedívám, protože pak nemohu spát. A tak si pouštím tančení a obdivuji výkony všech, nejen těch, který to jde. A věřím, že Jan Onder by si s Táňou poradil, a i když Táňa nechápe, k čemu je tančení dobré, jistě by jí to hezky vysvětlil a naučil a pak by se divila, jak mohla tak dlouho bez tance žít-:) A hlasy většinou neposílám, ale u Táni bych zavařila mobil. Mám nyní výhodný tarif, co jsem chtěla přejít k jiné firmě, volám skoro za hubičku -:)

Zdeňko, bruslení jsem vyzkoušela dostatečně, byla jsem i na mistrovství republiky. Ale to až v době, když jsem chtěla končit, ono to v tehdejších, velmi a velmi amatérských podmínkách ani jinak nešlo. Spíše to byla zábava, zbyly mi vzpomínky a pár diplomů a medailí.

(Táňa)    vloženo: 10. 11. 2015, 12:09:31

A ještě dodatek: chcete-li znát můj poměr k tanci, přečtěte si stranu 46 v Abstinentce, zejména posledních sedm řádků...

(Táňa)    vloženo: 10. 11. 2015, 12:03:22

Ano, vskutku. Pro StarDance jsem nejvhodnější kandidátkou. Každá řada totiž potřebuje dřevo, které vzbuzuje i v těch nejnešikovnějších divácích pocit, že by zatančili lépe než ono. A ono samo si zpravidla nepřeje nic jiného než co nejdříve vypadnout. Často se ovšem stává, že dřevo je svojí dřevěností natolik roztomilé, že si ho diváci přejí v soutěži co nejdéle ponechat. Co kdyby se mi něco takového přihodilo? Já vím, stalo se téměř pravidlem, že neznámé tváře vyletí vždy první - kdo by jim taky posílal hlasy - ale na co se dnes můžete spolehnout? Takže pardon, dámy, přemluvit se nenechám, protože vás podezírám, že byste si kvůli mně nechaly zruinovat své kredity, jen abych se ztrapňovala co nejdéle. Nepovolím, ani kdyby přede mnou klečel sám ředitel České televize. Ostatně kdyby už klečel, zeptala bych se ho, proč televize StarDance diskvalifikuje tím, že proti němu na dvojce nasazuje zajímavé pořady, jako například třídílnou minisérii Válečná generace. Jejím přičiněním jsem poslední tři soboty viděla ze StarDance vždy jen rozlúčkový tanec vypadnuvší dvojice.

(Zdeňka O.)    vloženo: 10. 11. 2015, 11:33:40

Alenko, máte můj obdiv. Zvláště pokud jste 12 let jen nezavazovala tkaničky, ale zkusila i bruslení:-)

Co se týká Tániny nominace, hlasuji rozhodně PRO! Vidím to v živých barvách. Viktor Preiss oznamuje: Ča-ču zatančí Táňa Kubátová a Ján Onder, prosím, pojďte na taneční parket. Táňa v nadýchané sukýnce ladně zdolává schody, pak rychlým krokem přistupuje k nejbližší kameře a ukazuje vztyčený prostředník, kterým na Zdeňku a Alenu dělá rozčilené: tytyty!

(Alena)    vloženo: 10. 11. 2015, 10:53:49

Zdeňko, také se mi tento pořad líbí a nevadí mi, že to je již několikátá řada. Naopak, vím co uvidím, na co můžu těšit a společně se zvířátky koukat. I naše kočka neváhá a několikrát za přenos se běží blíž k televizi podívat, jak jim to krásně točí. Radost pohledět, navíc s vtipným slovním doprovodem, co si přát víc.

A nepodceňujte se, zavázat tkaničky u bruslí lehce zvládnete, já tak činila dvanáct let skoro každý den, je to úplně jednoduché. A máte pravdu, spisovatel či spisovatelka zatím netančila, mohly bychom navrhnout Táňu...


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
devětset šedesát jedna:
(nechte prázdné)
ODESLAT
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 20. 5. 2019