Zdeňka Ortová, spisovatelka

KAM TO POVEDE

11. prosince 2015

Dnes jsem se zamyslela nad tématem, které je celý týden probíráno ze všech stran. Tančí Lukáš Pavlásek toporně? Tančí snaživě? Tančí on vůbec?

Když v naposledy odvysílaném televizním kole taneční soutěže StarDance divácké hlasy posunuly blíže stupňům vítězů soutěžícího, jehož taneční výkony se pohybují na hranici pochodového cvičení a nešikovně provedených školních prostných, vypukla na jedné straně panika, na straně druhé spokojenost.

Ctitelé elegance, kvalitní zábavy, šarmu a ladnosti se bouří, recesisté plesají. Dostala jsem na toto téma v posledních dnech několik čtenářských e-mailů, v nichž se mě pisatelé ptají, co tomu říkám? Inu, pokud jsou pravidla soutěže nastavena takto, musíme nyní i v budoucnu počítat s tím, že vavříny málokdy sklidí ten nejlepší.

V zemi, kde je nejznámějším armádním představitelem vojín Švejk a v celostátní anketě o titul Největšího Čecha hlasující na piedestal málem dosadili neexistujícího Járu Cimrmana, je záhodno počítat s tím, že v taneční soutěži může zvítězit ten, kdo mimo rytmus i zakopává. A ptáte-li se, proč pořadatelé vždy zkazí zlepšující se, těžce natrénované noblesní výkony nějakým nemehlem, pak je odpověď snadná. Je totiž vítáno, když se podobně nenadaný běžný televizní divák má s kým ztotožnit. Berme to třeba jako vstřícné dramaturgické gesto vůči paní Koudelkové, která by se jinak sobotu co sobotu trýznila pomyšlením, že to jejich Mařence v tanečních zdaleka tak nejde a nesluší jako té Marii Doležalové ve StarDance. Je nutné, aby – dejme tomu – vrátný Peterka, až si večer otevře televizi a pivo, mohl do kuchyně na paní Peterkovou volat: „Honem se pojď, Vilmo, kouknout! Když jsem takhle tancoval minulý týden na baráčnickém plese, tak jsi se za mě styděla a tady ten bavič s tím klidně vystupuje v televizi a ještě mu lidi fandí.“

Napadá mě, že zřejmě přichází historické období antitalentismu. Jak něco člověku nepůjde, jak pro to nebude mít vlohy, šup s ním na výsluní. Trpíte daltonismem, neboli barvoslepostí? Těšte se na vyšší post v textilním průmyslu. Mimochodem, včera jsem v obchodě procházela konfekčním oddělením a připadalo mi, že někteří z daltonistů tam již teplé místečko mají. Možná se před námi rýsují časy, kdy recesistům vyhoví i sportovní svazy a na mistrovství světa v hokeji české země místo borců z NHL pojedou jen tak pro naše pobavení reprezentovat členové dobrovolného hasičského sboru z Dolních Houňovic.

Možná není daleko chvíle, kdy i já budu vyzvána, abych se zúčastnila něčeho, kam dosud nesměla směřovat ani moje myšlenka, natož já sama. Říkáte, jestli bych si troufla na finále České Miss? Proč ne? Věřte však, že nezávidím Liběně Rochové, až mi bude navrhovat pro promenádu v plavkách model ve velikosti čtyřiapadesát.

Tak vidíte, kam to může vést. Každá recese má mít zkrátka své hranice. Ale kdo mohl tušit, že i když Pavlásek bude tančit jako vrátný Peterka, tak mu lidi pošlou tolik hlasů?


přečteno: 4072x   komentářů: 6
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 20. 5. 2019