Zdeňka Ortová, spisovatelka

KOMU DAJLI V HOLLYWOODU MEDAJLI

28. února 2017

Těžko říct, jestli jsou horší trapasy obyčejné, nebo trapasy společensky významné. A vůbec nejde o to, odnáší-li si dáma nedopatřením z WC na podpatku kousek toaleťáku na mysliveckém bále nebo na módní přehlídce Blanky Matragi.

Historku, které bych chtěla hned na začátku věnovat vzpomínku, znám jen zprostředkovaně. Je již dobrých třicet let stará, ale kdykoli si ji vybavím, cítím část studu a rozpaků hlavního aktéra. To musela být situace…

Kamarád Pavel tehdy učil na devítiletce zeměpis a s jejich ředitelem se zúčastnil krajské pedagogické konference, jejíž součástí bylo slavnostní dekorování několika zasloužilých pedagogů. Ačkoli se tak nějak všeobecně vědělo, kteří kolegové budou vyznamenání přebírat, protože laureátům tato okolnost byla sdělena již na pozvánce, přesto se kamarádův šéf při zaslechnutí svého jména radostně vymrštil ze židle. Cestou na pódium se sice tvářil nadmíru užasle, ale zároveň jako ten, kdo je skromný, leč přesto si uvědomuje, že si cenu zaslouží. Asi jako Karel Gott, když přebírá Slavíka. Kamarád Pavel byl překvapený neméně. Tušil, že je něco špatně a ředitel se unáhlil. Na jeho pozvánce totiž žádná zmínka o vyznamenání nebyla.

Na pódiu již došlo na potřásání rukou, když se z auditoria ozval protest postaršího fyzikáře z úplně jiné školy. Po operaci kyčle mu sice přesun na praktikábl trval delší dobu, ale hlas mu sloužil dobře. Zbytek kongresu strávil Pavlův šéf červený jako ředkvička. Bylo mu jasné, že se hned zítra bude ze středočeských sboroven ozývat učitelské hihňání, až přítomní kolegům vylíčí, jak musel svému jmenovci vrátit převzatý tubus s diplomem.

Trapas je zkrátka trapas a v důsledcích nezáleží na celosvětových či lokálních rozměrech. O moc líp než ředitel, kterému nejdřív dajli a pak nedajli medaili, se na nedělním slavnostním udílení Oscarů nemohli cítit ani tvůrci muzikálu La La Land. Ti už na jevišti děkovně hovořili do mikrofonu, když pořadatelé zjistili katastrofální záměnu obálek a za nejlepší začali honem vyhlašovat film Moonlight. Tam se museli stydět všichni. Od hlavního producenta až po šatnářku.

Ony se ty společenské omyly vůbec začínají nějak vršit. Možná si také vzpomenete, jak před dvěma lety na finálovém večeru Miss Universe nejprve moderátor chybně vyhlásil vítězkou Kolumbijku Ariadnu Gutiérrezovou. Pak ale musel přiznat, že došlo k omylu, a novou Miss Universe správně jmenoval Filipínku Piu Alonzovou Wurtzbachovou. Hrozná situace. Samozřejmě pro tu, jejíž sláva měla jepičí život. Představuji si, že slečnu Gutiérrezovou třeba mnohem víc než to, že musí vrátit titul a korunku, děsilo pomyšlení, jak její maminku budou omejvat, až ji navštíví sousedka Fernandézová, vyjádří jí nad dceřiným fiaskem falešný soucit a nabídne, že když má holka teď z ostudy kabát, mohla by jí opatřit místo u nich na poště.

Ale co. Můžeme si říct, že jsou v životě podstatnější věci. A že trapas je jen dílem okamžiku. Jenže co naděláme, když datum spotřeby má věčné!


přečteno: 4818x   komentářů: 10

Komentáře

Na trapasy já jsem kanón, (NULI - mail)    vloženo: 13. 03. 2017, 09:28:26

takže si dovedu leccos představit a domyslet. Jak říká moje kamarádka: Cizí neštěstí potěší ... Ale opravdu je mi postižených upřímně líto; právě proto, že to znám. Vy jste nám to parádně shrnula :-)

(Zdeňka O.)    vloženo: 07. 03. 2017, 16:28:32

Alenko, moc se mi líbila hláška na webových stránkách Kinoboxu: Český lev byl reklama na film, který teprve uvidíte. K tomu je škoda cokoli dodávat :-)

(Alena)    vloženo: 06. 03. 2017, 19:37:55

Zdeňko, všimla jste si, jak naši filmoví akademici vytvořili skandál, asi se zhlídli na Oscarech. Udělit tolik cen filmu, který viděla hrstka lidí, a moc bych se nedivila, kdyby ho neviděli ani ti, kteří rozhodují. Co se to v tom filmovém světě děje, nějaká nákaza? V sobotu jsem na přenos nekoukala, léčila jsem si palce, ale říkala jsem si, že bychom mohli zajít a podívat se na oceněný film, když dostal tolik cen, jistě nemůže být špatný. Ale nyní si tuto atrakci nechám klidně ujít, mé peníze tvůrci, z mého pohledu podvodníci, nedostanou -:)

(Alena)    vloženo: 05. 03. 2017, 21:39:55

Milá Zdeňko, to víte, že jsem mačkala. Celé odpoledne sedím u telky zabalená v dece, popíjím léčivé čajíčky či spíše utrejchy a zdárně jsem přivedla do cíle běžkyně v čele s Gabrielou, Martině jsem zajistila lepší místečko na stupních než dopředu avizované bronzové, vícebojaře Adama dotlačila do cíle na krásném třetím místě a nakonec i našemu zlatému Maslákovi přidala křídla, aby doletěl do medailového cíle z již skoro beznadějného místa. A můžu říct, že toho mám docela dost, mám pocit, že jsem se také zapojila do sportovního klání. Ještěže je už konec sportovního víkendu...

Milá Alenko, (Zdeňka O.)    vloženo: 05. 03. 2017, 21:20:30

to víte, že jsem držela! A na výsledcích to bylo znát :-) Věřím, že jste palce mačkala i dnes. My, co jsme dvoufázově trénovaní, to zvládneme.

(Zdeňka O.)    vloženo: 05. 03. 2017, 21:13:18

Děkuji Vám, paní Vejříková, jsem ráda, že jsem pobavila.

(Alena)    vloženo: 04. 03. 2017, 22:40:18

Oba nové články přispěly u nás doma k úsměvnému zakončení úspěšné atletické a rychlobruslařské soboty. Jistě jste držela palce, Zdeňko, já také, a hned to bylo na výkonech našich borců znát. Jen nevím, jak zvládnu nedělní klání, již dnes s levým palcem nevládnu...

Děkuji za smích (Martina Vejříková)    vloženo: 01. 03. 2017, 10:14:15

Mnohokrát děkuji za krásný článek, upozornila mě na něj známá. Potřebovala jsem se zasmát a to se stalo :-)

(Zdeňka O.)    vloženo: 28. 02. 2017, 20:36:53

Danulko, je mi potěšením ti prodloužit cokoli :-) A moc ti děkuju, tohle téma nešlo neokomentovat.

Jako vždy - Chechtám se tu :-) (Danka)    vloženo: 28. 02. 2017, 17:13:29

Milá Zdeničko, opět jsi krásně vtipně popsala vážnou situaci. Jsi na to velmistr a já ti za to moc děkuji, neboť jsem si smíchem opět snad prodloužila život :-) :-)


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
třista sedmdesát devět:
(nechte prázdné)
ODESLAT
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 20. 5. 2019